Čerpadla  >   Dům, zahrada, technika budov  >   Domácí vodárny

Produkt: Automatické vodárny
Výrobce: Calpeda (www.calpeda.it)
Typ: CT, NG, MX
Ke stažení: Technické podrobnosti

Automatické domácí vodárny Calpeda

Použití

Automatické domácí vodárny Calpeda jsou určeny k zásobování rodinných domů, chat a jiných menších objektů pitnou nebo užitkovou vodou bez mechanických příměsí o teplotě do 30 °C. Vodárna pracuje automaticky a udržuje stálý tlak ve vodovodním systému. Jako zdroj vody může sloužit studna, vrt nebo zásobní nádrž.

Vodárny jsou vhodné také pro zvyšování tlaku ve vodovodním řádu. Malé vodárny s čerpadly CT61/CTM61 a T61/TM61 jsou vhodné pro zásobování chat a malých jednopodlažních objektů. Větší vodárny s čerpadly NG/NGM jsou dimenzovány pro normální rodinný domek.

Vodárny s čerpadly MXH/MXHM jsou určeny pro velké domácnosti, případně pro domek s dvěma rodinami. Zvládnou i zavlažovací zahrádky, případně naplnění bazénu. Přitom vynikají nízkou hlučností. Vodárny s nádrží o objemu 24 litrů bez problémů zvládnou zásobování rodinných domků vodou. Jsou-li však v domě použity větší průtokové ohřívače, je vhodné použít nádobu o objemu 50 litrů. Při použití 24 litrové nádrže totiž někdy mohou ohřívače reagovat na příliš rychlý růst tlaku při sepnutí čerpadla chvilkovým přehřátím vody.

Při výběru vhodného typu vodárny je nutné znát

  • zdroj vody (studna, vrt)
  • výšku hladiny (od sacího hrdla čerpadla po nejnižší (Hs) hladinu vody)
  • vzdálenost studny od uvažovaného umístění vodárny (Ls)
  • množství vody l/min. (spotřeba na obyvatele - charakter objektu: chata, rodinný domek, zahrada)
  • tlak vody MPa (umístění a typy spotřebičů: automatická pračka, myčka nádobí, atd. ...)

Popis

Základní část: odstředivé čerpadlo CALPEDA, tlaková nádoba CIMM, pěticestný ventil, nastavitelný časový spínač, manometr a připojovací kabel.

Část vodárny řídí tlakový spínač, který při poklesu tlaku v zásobní nádrži sepne čerpadlo a doplní zásobu tlakové vody. Tlak vody je tak udržován v rozsahu mezi zapínacím a vypínacím tlakem. Hodnoty těchto tlaků lze plynule nastavit na tlakovém spínači v rozsahu 0,1 až 0,5 MPa (10 až 50 metrů vodního sloupce). Zásobní nádrže jsou vybaveny výměnnou pryžovou membránou, která odděluje vodu od plynové náplně a kovového pláště nádrže. Plynová náplň tedy nevyžaduje doplňování ani neustálou kontrolu.

Použitá čerpadla jsou moderní konstrukce, s mechanickými ucpávkami, které zabraňují úkapům vody. Poháněna jsou elektromotory na 230V nebo 3x 400V/50 Hz. Jednofázové motory mají vestavěnou ochranu proti přetížení, třífázové motory je nutno jistit příslušnou motorovou ochranou.

Technické údaje

B.K.T., spol. s r.o., Roháčova 639, 390 02 Tábor
tel.: 381253797, 381256355  fax: 381254483  e-mail: bkt@bkt.cz